RAZLIČITOST I UKLJUČENOST

14. 11. - 14. 12. 2020.

Unutar Međunarodnog dana muzeja i Europske noći muzeja na temu „Muzeji za različitost i uključenost“, Franjevački muzej i galerija raspisali su javni natječaj za sudjelovanje na izložbi „Različitost i uključenost“, na koji su se mogli prijaviti svi akademski obrazovani umjetnici. Radovi za izložbu su stizali iz zemlje i inozemstva, na natječaj se prijavio 40 umjetnik sa 79 radom, a u konačnu selekciju su ušla 33 autora sa 51 radom. Od osnutka galerije 1990. godine ovo je prvi javni natječaj, a Franjevačka galerija je pokazala, i ovaj put, da je spremna odgovoriti velikim izazovima kao i početkom devedesetih godina, kada je udomila avangardne umjetnike iz bivše države, koje nitko od tadašnjih službenih galerijskih i muzejskih institucija nije prihvaćao, niti im ustupio prostor za izlaganje.

Danas živimo u svijetu globalne povezanosti, trenutne komunikacije, multietničnosti, multikulturalnosti, međuovisnosti različitih sustava vrijednosti izraslih iz raznih svjetskih kultura, koje se globalnom inercijom pretvaraju u planetarne trendove, prenoseći se uz pomoć digitalnih medija, do krajnjih konzumenata, brže nego ikad ranije. Globalna ekonomija i industrija nameću povezanost kroz konzumaciju zajedničkih trendova stvarajući privid funkcionalnog društva i zajedničke slike, ali u međuprostorima u kojima se sudaraju globalni sadržaji nastaju pukotine na ljudskoj i emocionalnoj razini. Iako su gotovo svi ljudi na planeti Zemlji „uključeni“ u veliku zajedničku mrežu, njihova ljudska i emocionalna isključenost možda nikad nije bila veća. Bez obzira na dostupnost informacija i edukaciju populacije, diskriminacija je prisutna na svim razinama i možemo slobodno konstatirati da ne nastaje iz neznanja.

Umjetnici se na zadanu temu izražavaju skulpturama, slikama, instalacijama i umjetničkim videom. Jedna skupina tematizira otuđenost ljudi, zatočenost u izgubljene svjetove, nesigurnost u vlastiti identitet i društvenu izoliranost u emocionalnom i fizičkom smislu. Druga skupina želi razbiti geometrijske okove te svojim organičkim volumenima i ekspresionistički obojenim emocijama probuditi čovjeka iz otuđenost i vratiti mu individualnost, zaboravljene spontane, prirodne i neplanirane emocije, upozoravajući nas da iziđemo iz globalne konfekcije, progledamo vlastitim očima, prepustimo se vlastitoj intuiciji i ne hodamo programiranim stazama, kako bi po svaku cijenu bili uključeni u globalni sustav vrijednosti. Stoga ova izložba na dobar način detektira i pokazuje probleme koji muče današnje društvo i potiče promatrača na međusobno prihvaćanje i razumijevanje. Također želi probuditi i samokritičnost i empatiju te ozdraviti inficirane međuljudske odnose i potaknuti na prihvaćanje različitosti u svim nabrojanim kontekstima. Uključenost u religioznom, političkom, društvenom, rasnom, nacionalnom i spolnom kontekstu je nešto što bi se u „suvremenom društvu“ trebalo podrazumijevati samo po sebi. Ali, nažalost, čak i modernim demokracijama izdvajanje iz „čopora“, onemogućava put do uspjeha i počesto vodi do propasti pojedinca.

Tomislav Ćavar, dipl. pov. umj.